9 BİN DEKAR ZİRAİ ARAZİ SU İLE BULUŞACAK
9 BİN DEKAR ZİRAİ ARAZİ SU İLE BULUŞACAK

Adana’nın Aladağ ilçesindeki Kasımlı Barajı ve sulaması kapsamında 9 bin dekar zirai arazi su ile buluşacak.
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, DSİ olarak son 14 yılda Adana’da 10 baraj ve 1 gölet inşa ettiklerini belirterek, “530 bin dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 400 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 53 derenin ıslahını tamamladık” dedi.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen GÖLSU projesi kapsamında Adana’nın da nasibini aldığını ifade eden Acu, ’’Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden Adana-Aladağ Kasımlı Barajı ve Sulaması İnşaatı tamamlandığında 8 bin 900 dekar arazinin sulanması sağlanacak” diye konuştu.

Projede ulaşım yolları, memba batardosu, derivasyon dipsavakkonduvisi, plinth betonu, 898 kotuna kadar baraj gövdesi, dolusavak yapısı enerji kırıcı kanalı ve borulu şebeke hattının 3 bin 180 metre CTP boru döşenmesi imalatlarının tamamlandığını kaydeden Acu, “Projede kalan baraj gövdesi, dolusavak, borulu şebeke imalatları en kısa zamanda tamamlanacak. Projenin hayata geçmesi ile birlikte bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek olup buda bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracaktır” dedi.

📆 23 Ekim 2017 Pazartesi 16:25   ·   💬 0 yorum   ·   👀 512 kez okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAVA DURUMU
SİVEREK
GAZETELERİMİZ
23.10.2017 GAZETE
22.10.2017 ADANA OLAY HABER GAZETE
YAZARLAR