‘BEREKETLİ TOPRAKLARDA SANATÇILAR DA YETİŞİYOR’
‘BEREKETLİ TOPRAKLARDA SANATÇILAR DA YETİŞİYOR’

24. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında düzenlenen Türk Sineması Dayanışma Gecesi Sheraton Oteli’nde yapıldı.
Adana Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği festivalin 4. gününde hayata geçirilen ve Çiğdem Tunç’un sunduğu Türk Sineması Dayanışma Gecesinde sahne alan ünlü sanatçı Nilüfer, en güzel parçalarını hayranları için seslendirdi. Geceye Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Belediye Başkanı Zeydan Karalar, sanatçılar, sivil toplum kuruluşlarının liderleri ve konuklar katıldı.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür”
Adana Film Festivali ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sanata bakış açısıyla ilgili bilgi veren Başkan Hüseyin Sözlü, ‘Sanata hizmet, sanatçıya hürmet’ anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi. Başkan Sözlü, “Adana Büyükşehir Belediyesi olarak bütün sanatsal faaliyetlerde temel ilkemiz ‘sanata hizmet, sanatçıya hürmet’. Elbette sanata hizmet ederken, içinde bulunduğu döneme dair yeni modeller ortaya koyan, dahil oldukları sanat dalında başarılı eserleriyle sanatı yücelten kıymetli sanatçılarımıza hürmet etmeden olmaz. ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür’ diyen kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ancak, sanatı ve kültürü temel alarak ulaşabiliriz. Sanatı geri plana atarsak, medeni milletler arasında hak ettiğimiz yerde olamayız” dedi.

“Bereketli topraklardan sanatçılar da yetişiyor”
Başkan Sözlü, Türk Sineması Dayanışma Gecesinde sahne alan Nilüfer’in, Türk müziğinin çok değerli bir sesi olduğunu ve sanatını hep zirvede tutmayı başardığını ifade etti.

Adana Film Festivali’nde her yıl daha iyisini yapmaya çalıştıklarını kaydeden Sözlü, “Yaşar Kemal’den Orhan Kemal’e, Aytaç Arman’dan Menderes Samancılar’a uzanan geniş yelpazede çok sayıda sanatçımız, edebiyatçımız bu topraklardan çıkmıştır. Arif Nihat Asya’ya ‘Bayrak’ şiirini yazdıran bereketli topraklarımızdır” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Türk sinemasına damga vuran yüzlerce sanatçının yetiştiği ve beslendiği Adana’nın tanıtıldığı ve sinemaya ömür veren sinemacılar için hazırlanan vtr izlendi.
Ardından, Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün “Çukurova’nın Nadir Çiçekleri ve Kültür Hazinesi” isimli defile gerçekleştirildi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, eşi Zeynep Sözlü ile birlikte Nilüfer’e çiçek verdi.

📆 24 Ekim 2017 Salı 08:44   ·   💬 0 yorum   ·   👀 853 kez okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAVA DURUMU
SİVEREK
GAZETELERİMİZ
23.10.2017 GAZETE
22.10.2017 ADANA OLAY HABER GAZETE
YAZARLAR