‘Eller Konuşuyor’, müziğin gücüyle engeller kalkıyor
‘Eller Konuşuyor’, müziğin gücüyle engeller kalkıyor

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, dokuzuncu sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanıp internette ve televizyonda yayınlanmasıyla projelerin görünürlük kazanmasını ve izleyenlere ilham vermesinihedefleyen Fark Yaratanlar programı, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Dokuzuncu sezonun dördüncü Fark Yaratan’ı işitme engelli bireylerin yaşadıkları iletişim sorununa rap şarkılarıyla dikkat çekmeyi ve bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlayan Eller Konuşur projesi oldu.

Prodüktör Erdem Dilbaz ile rap sanatçısı Fuat Ergin tarafından geliştirilen “Eller Konuşur”, müziğin birleştirici gücünden yola çıktı. Proje, rap sanatçılarının şarkı sırasında sıklıkla kullandıkları el hareketlerinden esinlenerek işaret dili ile rap müziği birleştirdi. Proje kapsamında üç işitme engelli genç ile kurulan DEF RAP grubu işitme engellilerin sesi ve söylemek istediklerinin tercümanı oldu. Fuat Ergin’in seslendirdiği şarkılar, DEF RAP üyesi Oğuzhan Mete, Leon Tufan ve Erdem Karayel’in şarkıyı işaret dilinde söylemesiyle engelleri ortadan kaldırdı.

Müzik, işitme engelli bireyler için iletişimin dili oluyor

“Eller Konuşur”, işitme engelli bireylerin müziği işaret diliyle duymalarını sağlayarak müzikte yeni bir yaklaşım ortaya koyuyor. İşitme engellilerin müzik ve dansla ilgilenmelerinin imkansız olduğu yönündeki ön yargıları yıkan proje, müziği iletişimin dili haline getiriyor.

📆 08 Aralık 2017 Cuma 12:37   ·   💬 0 yorum   ·   👀 1.955 kez okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAVA DURUMU
SİVEREK
GAZETELERİMİZ
23.10.2017 GAZETE
22.10.2017 ADANA OLAY HABER GAZETE
YAZARLAR