Kudüs Filistin kentidir ve öyle kalmalıdır!
Kudüs Filistin kentidir ve öyle kalmalıdır!

ABD Başkanı Trump uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı olarak ABD Başkonsolosluğunu Kudüs’e taşıyacaklarını ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacaklarını açıkladı.

ABD emperyalizminin aldığı bu karar Filistin halkına karşı bir savaş ilanı anlamına gelmektedir. Bu karar, ABD’nin uzun süredir Ortadoğu’da sürmekte olan savaşı yaygınlaştırma politikasının bir parçasıdır. Bölgede yaşanan savaş ve istikrarsızlık kaynaklarından biri olarak ABD emperyalizmi Filistin İsrail çatışmasını yeni bir düzleme taşımaya çalışmaktadır. Irak’ta, Suriye’de bitmeyen savaşlar, Lübnan’da Başbakan Harriri’nin istifa ettirilerek Hizbullah’a savaş ilan edilmesi ve siyasi istikrarsızlığı derinleştirme çabaları, Yemen’de Husi’lere karşı sürdürülen yıkım ve savaş gibi unsurlara İsrail’in Filistin savaşını derinleştirme de eklenerek savaşı yeni bir aşamaya sıçratmak istemektedir. İran- Rus ekseni ile ABD arasındaki bölgesel rekabet ve savaşa Filistinliler kurban edilmek istenmektedir.

Kudüs, tek bir halkın yaşadığı bir kent değil, Çok kültürlü, tarihsel olarak birçok kültürlere beşiklik etmiş bir Filistin kentidir. ABD’nin bu kararı kentin çoğulcu yapısını ortadan kaldırarak Yahudileştirme politikasının bir devamıdır. Bu kararla Kudüs yeniden işgal edilmiştir. Bu nedenle Filistin halkının sürdürdüğü direniş haklı ve meşrudur. Partimiz, direnen Filistin halkının yanındadır.

ABD’nin Kudüs kararını iç politikada sıkışmışlığını açmanın bir malzemesi haline getirmeye çalışan AKP iktidarı yine ikiyüzlülüğünü sergilemektedir. Bir taraftan İsrail Siyonistleri ile askeri diplomatik, ticari ilişkilerini sürdürürken diğer yandan İsrail karşıtı söylemlerle halklarımızın Filistin davasını kendi kirli amaçlarına alet etmektedir. Oysaki, Mavi Marmara olayında 20 milyon dolar alarak Filistin davasını satanlar kendileri değilmiş gibi davranmaktadır. İsrail’le yapılan Mavi Marmara anlaşmasında Kudüs’ü ABD’den önce başkent olarak tanıyan ve ilan eden AKP/Saray iktidarı olmuştur.

Kudüs, Filistin kentidir ve çok kültürlü, farklı inançlardan halkların yan yana yaşadığı bir kent olarak kalmalıdır. İşgalci İsrail Siyonistleri Kudüs’ten işgal ettiği topraklardan derhal çekilmelidir.

📆 08 Aralık 2017 Cuma 12:20   ·   💬 0 yorum   ·   👀 808 kez okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAVA DURUMU
SİVEREK
GAZETELERİMİZ
23.10.2017 GAZETE
22.10.2017 ADANA OLAY HABER GAZETE
YAZARLAR